Ягодата е плод, съдържащ въглехидрати, минерали и витамини. Добър източник е на витамин С. Освен полезните за организма вещества, плодът спада към групата на хранителните продукти, съдържащи хистамин. Това го поставя в категорията храни с висок алергенен потенциал. Счита се, че силата на алергичната реакция зависи от количеството на хистамина. Колкото по-зрял и престоял е един плод, толкова повече хистамин съдържа и по-голяма е възможността за проява на алергична реакция.
Съществуват различни становища относно въвеждането на ягода в менюто на кърмачето. Според някои източници това трябва да се случи при навършване на 1 годишна възраст. Според други - Американската Академия на педиатрите (AAP) и Европейското общество за детска гастроентерология, хепатология и хранене (ESPGHAN), плодът може да се дава на кърмачето още в самото начало на захранването – след навършване на 6 месечна възраст, за да може организмът да изгради толеранс към храните с възможен алергенен потенциал. Изключение правят деца с фамилна анамнеза за алергии и деца, които имат атопичен терен – екземи, чести респираторни инфекции и други. Препоръките са да се започне с ¼ до ½ ягода на ден. Желателно е консумация на ягоди от биологично производство, за да се избегне приема на такива, замърсени с пестициди. Този плод е сезонен и може да бъде замразяван. За да се запазят витамините му е важно да бъде замразен цял, а не нарязан на парченца или приготвен под формата на пюре.
Възможно е при контакт на кожата с плода да се получи обрив, най-често около устата, в резултат на киселините в състава му. Това не се счита за проява на алергична реакция.